Avaleht / uudised / Targalt grillimise lühiõpetus

Targalt grillimise lühiõpetus

Grillimine on küpsetamine hõõguvate süte kuumuses. Grillides tekib lihale ilus pruunistus kõrge ja kuiva kuumuse mõjul, seetõttu tuleb pöörata tähelepanu liha mahlasuse, meeldiva aroomi ja välimuse säilitamisele!

Kuidas grillida?

Lase lihal enne grillimist umbes tund aega toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust (pruunistus toimub kiiremalt) ja tulemus on maitsvam kui otse külmkapist võetuna.

Väga hea on grillsöe süütamiseks kasutada spetsiaalset sütekaminat ehk starterit (eraldi nõu, kus söed hõõguma aetakse), süüdates söed tavalise paberi, süütetablettide või puupilbastega.

Tavaliselt kulub umbes 20 minutit süütamisest, et söed hakkaksid ühtlaselt hõõguma ja leeki enam ei oleks. Kui süte pealispinnale tekib õrn valge tuhakiht, on söed valmis.

Aseta liha grillile alles siis, kui grillrest on kuum ja toiduõliga kokku määritud!

Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt. Niimoodi saavutad isuäratava triibulise välimuse. Lisaks muudab liigne keeramine liha kuivaks. Lihalõiku tohib keerata vaid üks kord!

Grill-liha küpsust saab kontrollida hinnates liha pinna pruunistusastet (kergitades kergelt lihalõigu ühte äärt). Kui lihalõigu pealispinnale tekivad niiskuse piisad, on liha alumine külg pruunistunud ja pööramiseks valmis. Kui juba ühelt poolt grillitud lihalõigu pealispinnale tekib väike lihamahla loiguke, on liha alumine külg pruunistunud.

Seejärel tõsta liha grilli vähem kuumemale alale järelküpsema (võid laduda mitu lihalõiku üksteise peale, et need liigselt ei kuivaks).

Kogenud grillija saab küpsusastmest aru näpuga liha pihta surudes.
Liha pööramiseks kasuta grilltange, mitte kahvlit.

Kuidas teha nn maitsesuitsu?

Kui kuumus läheb liiga suureks ja lihast eralduv rasv on sütel põlema läinud, saab leeki summutada veega, granaatõunamahlaga, õlle või veiniga, aga samuti grillile kaane peale asetamisega. Hea on sütele raputada märgasid lepalaaste, mis tekitavad ka lisasuitsu.

Sütele pandud eelnevalt vees leotatud maitsetaimed (nt rosmariin) või oksakesed/laastud (kirss, vaarikas, õunapuu) annavad lihale huvitava maitsenüansi.

Maitsesuitsu andmiseks võib grillimise ajal raputada sütele ka nt kuivatatud ürdipuru või asetada sütele veini ja ürtidega fooliumist kauss. Vedeliku auramisega saab juurde lisaniiskust ja head suitsuaroomi.

Gaasigrillil saab grillresti peale asetada veiniga või tumeda õllega niisutatud puidu tükikesed (lepp, hicory, mesquite jne). Nii saame ka gaasigrillil rohkem suitsu grillikeskkonda. Rohkelt suitsu saab kui mähid fooliumi sisse puulaastud ja teed pakikese pealsele osale augud ning asetad selle põletite kohale.

Nii tekitad ilusat valget suitsu ja ühtlasi on ka tagatud, et puulaastud põlema ei lähe. Võite asetada puutükikesi ka põletite alla nii, et need põlema ei läheks aga hakkaksid kergelt suitsu tekitama.

Mõned nipid šašlõki grillimiseks!

Puidust šašlõkivardad ei söestu, kui neid enne grillimist 10 minutit vees leotada. Selleks, et küpse liha tuleks hästi šašlõkivarraste küljest lahti, määri nii puu- kui ka metallvardaid enne grillimist toiduõli või küüslauguga. Suru lihatükid vardas kergelt üksteise vastu, et need ei hakkaks varda keeramisel pöörlema.

Alusta grillimist nii, et pruunista liha kõrgel kuumusel kiiresti igast küljest, siis järelküpseta nõrgemal kuumusel. Liha iga külge küpseta vaid ühe korra. Küpsetamisaeg kokku sõltuvalt ahjust ja lihatükkide suurusest on umbes 15-25 minutit.

Eesti grilliliikumise üheks lipulauseks on Madis Kinksi poolt 1999. aastal öeldud kuldsed sõnad: „Grillimine on seltskondlik nauding, mis tekitab tugevat sõltuvust!" Head grillisõbrad, teid on hoiatatud!